Czynności notarialne.


Notariusz to zawód dla osób, które gotowe są na wiele lat nauki i ciągłe doszkalanie się ze stale zmieniających się praw i przepisów prawnych. Aby zostać notariuszem, powinniśmy przygotować się na około 8 lat nauki i kilka ważnych egzaminów. Decydując się więc na zostanie notariuszem, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i nastawić na bardzo dużą ilość wiedzy, jaką przyswoimy podczas wielu lat naszej nauki najpierw na studiach, później podczas praktyk oraz pracy w kancelarii notarialnej. Trud jednak się opłaca, gdyż średnia płaca notariusza w niewielkim mieście to nawet kilka tysięcy złotych. Zależy to oczywiście od ilości interesantów oraz od formy dokumentów, jakie sporządzamy. Im bardziej skomplikowane pisma, tym większe zarobki notariusza i kancelarii, w której pracuje.

Do obowiązków notarialnych należy sporządzanie różnego rodzaju dokumentów dla swoich klientów. Do czynności notarialnych wykonywanych w tym zawodzie zaliczamy m.in. sporządzanie aktów notarialnych, sporządzanie poświadczeń, spisywanie protokołów, doręczanie oświadczeń, sporządzanie wpisów i odpisów dokumentów, sporządzanie projektów aktów i oświadczeń m.in. rozwodowych, testamentowych lub spadkowych.

Każdy notariusz zobowiązany jest do tego, aby czuwać nad zabezpieczeniem praw stron podpisujących dokument w jego obecności. Notariusz nie może naginać prawa dla którejś ze stron. W przeciwnym wypadku taki nieuczciwy notariusz może szybko pożegnać się ze swoim zawodem oraz ponieść bardzo surowe konsekwencje prawne. Czynności notarialne wykonywane są w kancelarii notarialnej lub jeżeli wymaga tego charakter czynności w innym miejscu. Wszystkie czynności notarialne wykonywane są w języku polskim lub jeżeli wymaga tego któraś ze stron także w innym języku.

Należy zaznaczyć, że notariusz powinien wzbudzać zaufanie i być osobą nieskazitelną, jeżeli chodzi o kwestie prawne. Jest to bardzo wymagająca praca, jednak odwdzięcza się dużymi dochodami i stosunkowo małą ilością stresujących sytuacji. Jeżeli sumiennie wywiązujemy się ze swoich obowiązków oraz postępujemy zgodnie z literą prawa, to nie musimy się obawiać o swoją przyszłość w tym biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty