Dobrze zaplanowane szkolenia dla pracowników są kluczem do sukcesu cz.2


W poprzednim wpisie, przybliżyłem Wam kilka spraw związanych ze szkoleniami pracowników na różnych szczeblach. Wiecie już, jak duży wpływ na rozwój naszego przedsiębiorstwa mają szkolenia i kursy pracowników różnych szczebli w naszej firmie. Inwestycja w pracowników jest inwestycją w znacznie szybszy rozwój naszego biznesu, co skutkuje zwiększonymi przychodami z prowadzonej działalności.

Wspomniałem także, że ważną sprawą jest odpowiednie przygotowanie się do szkoleń i wybór tylko tych, które będą niezbędne lub w znaczny sposób poprawią współpracę i wydajność pracowników naszej firmy. Dzisiaj postaram się rozwinąć tę myśl i dokładniej opisać jak powinien wyglądać plan szkoleniowy w naszej firmie. Podstawową sprawą jest odpowiednie rozeznanie się w potrzebach naszych pracowników. Dobry pracodawca zna braki i umiejętności swoich pracowników. Jeżeli nie ma pojęcia o takich sprawach, powinien dokładnie wypytać kierowników poszczególnych działów swojego przedsiębiorstwa o potrzebach szkoleń.

Do wyboru mamy kilka form szkoleń. Podstawową i najdroższą z nich jest szkolenie grupowe w ośrodku szkoleniowym firmy, której ofertę wybierzemy. Alternatywą, która będzie znacznie tańsza, jest szkolenie w miejscu pracy. Nie są to duże różnice w kwotach, jednak jeżeli takich szkoleń planujemy urządzić więcej, może nazbierać się nam spora kwota. Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest szkolenie tylko części pracowników, którzy później swoją wiedzę przekażą pozostałym współpracownikom. Dużym minusem takiej metody jest fakt, że wiedza, jaka przekażą pozostałym pracownikom, może być znacznie okrojona.

Takie szkolenia należy przeprowadzać cyklicznie. Nie należy zbyt często kierować pracowników na takie kursy z jednego prostego powodu – wiedza musi się „przetrawić”, a zbyt duża jej ilość w krótkim czasie może nie zostać zapamiętana, przez co nasze starania oraz pieniądze zostaną wyrzucone w przysłowiowe błoto.

Na pytanie, czy warto urządzać szkolenia pracownikom odpowiedź może być tylko twierdząca. Są to najlepiej zainwestowane pieniądze, które procentują przez cały okres zatrudnienia danego pracownika w naszej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty