Obowiązki notariusza


Notariusz należy do tej grupy zawodowej, która cieszy się zaufaniem społeczeństwa. Nie bez przyczyny, aby zostać notariuszem, wymagane są wieloletnie studia oraz praktyki i ciągłe doszkalanie się pod względem zmieniających się przepisów prawnych.

Aby zostać notariuszem, musimy skończyć studia wyższe na kierunku prawa, a następnie odbyć praktyki i zdać egzamin. Całość nauki zabrać nam może nawet 8 lat co skutecznie odstrasza mniej ambitne osoby. Tego typu zawód jest bardzo dobrze płatny i wymaga od pracownika dużej wiedzy w zakresie prawa i dokumentacji. Za wszelkie błędy w sporządzonych i podpisanych przez notariusza dokumentach odpowiada on sam. Nie dziwi więc nikogo fakt, że zarobki notariuszy mogą sięgać nawet 9 tysięcy złotych miesięcznie. Ich wysokość w dużym stopniu zależna jest od wielkości miasta, w jakim pracuje notariusz oraz od ilości klientów i stopnia skomplikowania dokumentów, jakimi zajmuje się notariusz.

Zadaniem notariusza jest sporządzanie dokumentów potrzebnych jego klientom w różnych sprawach. Najlepiej płatne są zlecenia wykonywane dla spółek m.in. powoływanie zarządów – notariusz składa podpis oraz pieczęć na takim dokumencie, przez co nadaje mu formę notarialną. Jest to pewnego rodzaju zatwierdzenie dokumentu i jego zgodności z prawem. Najmniej płatne są dokumenty związane m.in. z rozwodami, testamentami i spadkami. Jednak dzięki doświadczeniu w tego typu sprawach notariusz zajmujący się tego typu sprawami może w ciągu dnia przyjąć i obsłużyć wielu interesantów.

Zawód notariusza nie należy do zróżnicowanych. Jest to typowa praca papierkowa i wymaga dużej dokładności i skrupulatności. Wymaga także od osoby zajmującej się tą pracą bardzo dużej kultury osobistej. Notariusz musi wzbudzać zaufanie i mieć nieposzlakowaną opinię. W tej pracy nie ma mowy o imprezach ze znajomymi w miejscach publicznych. W przeciwnym razie nasi przyszli klienci mogą nie mieć do nas zaufania, a my stracimy źródło dochodu. Pomijając jednak tych kilka drobnych minusów praca ta, może dawać bardzo dużą satysfakcję pod względem dochodów, co skutecznie zachęca do kształcenia się w tym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty