Podatek VAT a samochód firmowy.


Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą oraz opłacający podatek VAT zobowiązani są do spełnienia szeregu wymogów, jakie nakłada na nich Urząd Skarbowy. Pomimo tego, że mają oni możliwość odliczenia od podatku wielu wydatków, jakie ponoszą na prowadzoną działalność nadal kwoty, jakie zobowiązani są płacić z tego tytułu, są bardzo wysokie.

W kwietniu 2014 weszła w życie nowa ustawa zmieniająca zasady rozliczania wydatków na samochody firmowe. Nowe zasady obowiązują samochody o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Obecnie przedsiębiorca ma możliwość bardzo uproszczonego odliczania kosztów poniesionych na eksploatację samochodów osobowych w firmie. Auto może być użytkowane w firmie oraz prywatnie, przez co podatnik może odliczać połowę kwoty poniesionej m.in. na paliwo, oraz materiały eksploatacyjne. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie jest zobowiązany do prowadzenia księgi przebiegu pojazdu tzw. kilometrówki. Wystarczy, że przedstawi faktury, jakie pobiera przy każdym tankowaniu samochodu. Podobnie jest z innymi materiałami eksploatacyjnymi jak opony, płyny czy części zamienne. Podatnik może odliczyć sobie połowę poniesionych kosztów.

Jest to ogromne udogodnienie i coraz więcej osób decyduje się właśnie na tego typu rozwiązanie z prostego powodu – łatwiejsza księgowość i jasne zasady jej prowadzenia. W koszty możemy „wrzucić” także koszty kredytu, jaki zaciągnęliśmy na zakup samochodu lub raty leasingu. Warto jednak aby każdy koszt, jaki poniesiemy na eksploatację samochodu (głównie chodzi o paliwo) był potwierdzony fakturą, na której widnieje numer rejestracyjny naszego samochodu. Zabezpieczy nas to przed podejrzeniami o bezpodstawne wyłudzenie podatku.

Jak widać, od ponad 2 lat zasady rachunkowe związane z samochodami firmowymi uległy sporej zmianie i to zmianie na lepsze. Podatnik nie ma już obowiązku prowadzenia książki przebiegu pojazdu – chyba że zdecyduje się wykorzystywać samochód wyłącznie do celów firmowych. W takim wypadku przysługuje mi pełne odliczenie podatku VAT od ponoszonych kosztów na eksploatację samochodu firmowego. Jednak jest coraz mniej osób, które w ten sposób decydują się rozliczać swój samochód.

Chcesz kupić samochód i nie masz czasu oglądać go samemu przed zakupem? Sprawdź koniecznie!

www.mobilekspert.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty