Praca i kariera notariusza cz.1


W branży finansowej, księgowej oraz prawnej jest wiele zawodów, które znamy, jednak niewielu z nas wie, na czym dana profesja polega i co należy zrobić, aby taką pracę wykonywać. Jednym z takich znanych, jednak niejasnych dla wielu zawodów jest zawód notariusza. Zawód ten jest bardzo stary i sięga roku 1933. Wtedy to właśnie weszła w życie ustawa o notariacie i powołano pierwszych notariuszy.

Dawniej notariuszy nazywano rejentami. Ich zadaniem jest nadanie dokumentom formy notarialnej. Pod koniec lat 80-tych uwolniono ten zawód i od tamtej pory notariuszem nie musi być urzędnik państwowy, dzięki czemu powstało sporo kancelarii notarialnych, w których możemy nadać swoim dokumentom i umowom odpowiednią formę prawną. Bez notariusza nie moglibyśmy sporządzać ważnych umów i porozumień. To właśnie jego pieczęć i podpis gwarantuje ważnym dokumentom moc prawną i wiążącą.

Notariusz powinien mieć odpowiednią wiedzę z zakresu prawa i obowiązujących przepisów, których należy przestrzegać. Powinien mieć nieposzlakowaną opinię oraz być niekarany. Aby zostać notariuszem, powinniśmy skończyć studia prawnicze. Już sam fakt poziomu trudności takich studiów skutecznie odstrasza przypadkowe osoby od tego zawodu. Tylko najbardziej pracowici i zdeterminowani kandydaci dotrwają do końca studiów i zdobędą ten zawód. Samo skończenie studiów na wydziale prawa nie upoważnia nas do pracy jako notariusz. Aby stać się pełnoprawnym notariuszem, powinniśmy zdać egzamin na aplikację notarialną. Ostatnim etapem jest zdanie egzaminu zawodowego, a ostatecznie odbycie asesury. Aby zostać notariuszem, czeka więc nas nawet 8 lat nauki. Jest to bardzo żmudna droga, jednak jeżeli jesteśmy wystarczająco zmotywowani, powinniśmy przejść ją bez trudu.

Jak wspomniałem wcześniej, wiele lat nauki to nie koniec. Każdy notariusz musi doszkalać się przez całe życie. Prawo się zmienia, a notariusz musi znać każde kruczki i zmiany w prawie. Jak widać, jest to zawód dla osób, które nie stronią od rozwoju i nauki. W kolejnej części artykułu przybliżę Wam pracę notariusza oraz codzienne zadania, z jakimi musi się zmagać w swoim zawodzie i kancelarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty

Rola notariuszaRola notariusza

Notariusz zajmuje się sporządzaniem dokumentów oraz wieloma czynnościami związanymi z ugodami, spisywaniem protokołów lub innych dokumentów, którym nadaje formę notarialną. Podpis notariusza na dokumencie daje nam pewność, że jest on