Praca i kariera notariusza cz.2


W poprzednim wpisie przybliżyłem Wam informacje o początkach drogi, jaką musi przebyć kandydat na notariusza. Wiecie już, że jest to wiele lat nauki i doszkalanie siebie przez późniejsze lata pracy. Notariusz to praca dla wytrwałych i upartych w dążeniu do celu. Jeżeli jednak nadal jesteście zainteresowani tą pracą, to zapraszam do kolejnej części wpisu.

Co przyciąga tak wiele osób do tego zawodu?
Odpowiedź jest prozaiczna – dochody. Wysokość zarobków notariusza jest zależna od wielkości miasta, w jakim pracuje oraz od tego, czy pracuje na własne konto, czy też pracuje w większej kancelarii notarialnej. Z badań przeprowadzonych przez niezależny instytut statystyczny wynika, że zarobki notariusza to od ponad 4 tysięcy złotych do nawet 8500 zł miesięcznie. Prawda, że jest to niezła pensja? Taki dochód znacznie przewyższa średnią krajową, okupiony jest jednak wieloma wyrzeczeniami oraz latami nauki. Każdy notariusz zobowiązany jest do odprowadzania podatków od swoich dochodów, co nie zmienia faktu, że zarobki mogą być bardzo zachęcające dla osób szukającej swojej drogi życiowej.

Praca notariusza nie należy do zróżnicowanych. Zazwyczaj polega na przyjmowaniu interesantów w swojej kancelarii. Na życzenie swoich klientów sporządza różnego rodzaju dokumenty, uczestniczy w podpisywaniu umów i dokumentów. Koszt takiej usługi zależy od rodzaju dokumentu. Im poważniejsza sprawa, tym stawki są wyższe i mogą sięgać nawet 1000 zł za jeden sporządzony dokument.

Dla wielu osób notariusz jest kosztem koniecznym ponoszonym podczas sporządzania dokumentów. Nie zdają sobie sprawy, jak wiele pracy włożyć musi notariusz w sporządzenie nawet prostego dokumentu. Ważne jest też to, że notariusz odpowiada za sporządzone przez siebie i podpisywane dokumenty. W przypadku niezgodności z prawem lub pomyłki ponosi koszty związane ze swoim błędem. Jest to dobrze płatna praca, jednak bardzo odpowiedzialna i wymaga powagi i wzbudzania zaufania w klientach i otoczeniu branżowym. Notariusz nie może sobie pozwolić na wyskoki na miasto ze znajomymi i imprezy w młodzieżowym stylu. Musi być poważny i wzbudzać zaufanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty

Rola notariuszaRola notariusza

Notariusz zajmuje się sporządzaniem dokumentów oraz wieloma czynnościami związanymi z ugodami, spisywaniem protokołów lub innych dokumentów, którym nadaje formę notarialną. Podpis notariusza na dokumencie daje nam pewność, że jest on