Rola notariusza


Notariusz zajmuje się sporządzaniem dokumentów oraz wieloma czynnościami związanymi z ugodami, spisywaniem protokołów lub innych dokumentów, którym nadaje formę notarialną. Podpis notariusza na dokumencie daje nam pewność, że jest on sporządzony zgodnie z obowiązującym prawem oraz że nabrał on mocy prawnej.

Droga do tego zawodu jest długa oraz wyboista. Decydując się na karierę jako notariusz, powinniśmy przygotować się na około 8 do 9 lat intensywnej nauki. Pierwszym etapem jest ukończenie studiów na kierunku prawa. Już same studia prawnicze są dużym wyzwaniem. Ilość wiedzy, jaką musi przyswoić sobie student tego kierunku, skutecznie odstrasza osoby mało zdecydowane i niechętne do nauki. Następnie po ukończeniu studiów musimy odbyć praktykę zawodową i zdać egzamin, który będzie nas uprawniał do pracy w zawodzie notariusza.

Do podstawowych zadań notariusza należą m.in. sporządzanie i zatwierdzanie dokumentów oraz uczestnictwo w podpisywaniu wiążących dokumentów pomiędzy stronami porozumienia. Notariusz musi działać bezstronnie i czuwać nad przestrzeganiem prawa w podpisywanych przez niego dokumentach. Do tego zawodu przyciąga wiele osób jedna kluczowa sprawa – wysokość zarobków. Średnio notariusz w ciągu miesiąca zarabia około 7 tysięcy złotych. Wysokość dochodów uzależniona jest od rodzaju spraw, jakie prowadzi oraz od wielkości miasta. Im poważniejsze dokumenty sporządza, tym wyższe osiąga dochody. Ważną sprawą w karierze notariusza jest jego nieposzlakowana opinia i dbanie o wizerunek siebie oraz swojej kancelarii. Nie ma mowy o wybrykach lub sytuacjach, w których uczciwość notariusza podawana jest w wątpliwość.

Jak widać, praca notariusza nie należy do najłatwiejszych i bardzo interesujących. Jest to tradycyjna praca biurowa, tylko że na własny koszt. Wysokość zarobków przyciąga jednak wiele osób, jednak niewielu z nich uzyskuje uprawnienia do tego zawodu, gdyż odpadają podczas licznych egzaminów, jakie muszą przejść, zanim osiągną upragniony tytuł i własną kancelarię notarialną. Jest to praca dla bardzo wytrwałych i zdeterminowanych na osiągnięciu celu osób, które z łatwością potrafią przyswoić duże ilości wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty