Rozliczenie VAT a faktura wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego cz. 2


W poprzednim artykule wspomniałem, jak wiele trudu wiąże się z prowadzeniem i opanowaniem działalności – szczególnie księgowości w naszej firmie. Wspomniałem także o wymogach prawnych, jakie musimy spełnić będąc płatnikami VAT, oraz o terminach, w jakich zobowiązani jesteśmy wystawić fakturę naszemu odbiorcy towarów lub usług.

Są jednak od tego odstępstwa. Dla niektórych czynności usługowych lub handlowych ustawodawca wprowadził szczególne terminy wystawiania faktur. Jedną z takich branż, w których mamy inny termin obowiązku wystawiania faktur są usługi budowlane. Na wystawienie faktury w tym sektorze usług mamy maksymalnie 30 dni od dnia wykonania usługi. Związane jest to zapewne z rozliczaniem sporych kosztów związanych z tego typu usługami – koszty materiałów, robocizny i narzędzi.

W przypadku usług związanych z drukowaniem książek zobowiązani jesteśmy wystawić fakturę nie później niż 90 dnia od dnia wykonania danej usługi. Zajmując się usługami najmu dzierżawy lub leasingu fakturę zobowiązani jesteśmy wystawić nie później niż w dniu, w którym upływa termin płatności. Faktury mogą być także wystawiane przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru jednak ustawodawca także i w takich przypadkach określa, w jaki sposób mamy tego dokonać. Faktury nie możemy wystawić wcześniej niż 30 dnia przed dostarczeniem towaru lub wykonaniem danej usługi.

Skutkiem wcześniejszego wystawienia faktury przez sprzedawcę jest pojawienie się obowiązku podatkowego. W przypadku braku płatności za usługę w terminie wyznaczonym na fakturze zobowiązani jesteśmy z własnej kieszeni pokryć kwotę podatku, co przy bardzo dużych kwotach może bardzo znacząco obciążyć naszą kieszeń, a nawet doprowadzić do utraty płynności finansowej przez przedsiębiorstwo.

Jak widzicie, warto trzymać się ustawowych terminów wystawiania faktur, gdyż jest to w naszym interesie oraz interesie naszych klientów. Dzięki terminowemu wystawianiu faktur nasza płynność finansowa jest zabezpieczona, a my nie narażamy się na podejrzenia ze strony US o uchylanie się przed płaceniem podatków. Warto jest znać swoje prawa i obowiązki w tym zakresie i trzymać się ich niezależnie od sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty